» „Kolaż dla Szymborskiej” – Konkurs plastyczny z okazji 25-lecia odebrania Nagrody Nobla przez Wisławę Szymborską dla młodzieży szkolnej.

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej ogłasza konkurs z okazji 25-lecia odebrania Nagrody Nobla przez Wisławę Szymborską. Skierowany jest on do uczennic i uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz do młodzieży ze szkół średnich. Konkurs jest okazją do uhonorowania twórczości poetki w jej ulubiony sposób, czyli poprzez stworzenie ilustracji jednego z jej wierszy w postaci kolażu. Prace można nadsyłać do 1 grudnia, a ogłoszenie wyników nastąpi 10 grudnia.

Szymborska jakiej nie znamy

Maria Wisława Szymborska zwana przez najbliższych Wiśką lub Ichną (zdrobnienie od jej pierwszego imienia) była niezwykle skromną i spokojną osobą. Niewiele wiemy o jej życiu prywatnym od niej samej, gdyż mówienie o tym uważała za niepotrzebne. Na szczęście do świata przeniknęło kilka ciekawostek o noblistce takich jak to, że jej pasją było zbieranie pocztówek, które pieczołowicie układała w szufladach (zresztą uważała ten mebel za genialny wynalazek, gdyż była miłośniczką porządku), że uwielbiała pikantne skrzydełka ze znanej sieci, że ulubionym serialem byłą „Niewolnica Isaura”, a wywózki na przymusowe roboty w III Rzeszy uniknęła dzięki temu, że pracowała jako urzędniczka kolejowa.

Dlaczego kolaż? I co ma do tego Szymborska?

Można powiedzieć, że kolaże to takie „memy” sprzed ery Internetu. Mem podobnie jak kolaż wyraża pewną opinię, komentuje rzeczywistość, wywołuje emocje. Jest subiektywną myślą autora, którą ten dzieli się z otoczeniem. A Szymborska była pasjonatką kolaży lub „wyklejanek” – jak je nazywała. Zaczęła je tworzyć w latach 70 i do końca życia powstało ich kilka tysięcy, najczęściej w formie pocztówek.

Twórczość poetki była bardzo lakoniczna, oszczędna, ale przesiąknięta głębokimi myślami, z trafnymi komentarzami współczesnego świata. Poetka bawiła się kontrastem, podkreśleniem detalu i czyniła to z dużą dozą samokrytycyzmu i dystansu. W kolażach znalazła kolejną okazję do ilustrowania swoich myśli, równie oszczędnie i precyzyjnie. To kompozycje słów i obrazów połączone w sposób dowcipny, ironiczny, zaskakujący i nieoczywisty.

Kolaż pochodzi od francuskiego słowa „coller” czyli przyklejać, naklejać – jest to technika artystyczna, która pozwala wykorzystywać praktycznie dowolny materiał i łączyć go z innymi w kompozycje, naklejać na płótno lub papier. Można również w kolażach wykorzystać tradycyjne techniki plastyczne (farby, kredki, ołówek).

Jaki jest cel konkursu?

Celem konkursu jest uświetnienie 25-lecia otrzymania nagrody Nobla przez Wisławę Szymborską oraz popularyzacja jej twórczości wśród młodzieży szkolnej w sposób atrakcyjny dla młodego odbiorcy. Formuła kolażu jest dostępna dla wszystkich i przede wszystkim przyjemna w wykonaniu.

„Szymborska mogłaby z pewnością stać się dla wielu młodych ludzi autorytetem, których dziś brakuje” – komentuje Maciej Fortuna, konsultant RODM-u – „Poprzez ten konkurs i kampanię, chcemy pokazać młodzieży, że poetka i noblistka była bliżej nich, niż mogliby sądzić.”

Na czym polega konkurs?

Organizator zaprasza do wykonania samodzielnie kolażu, który będzie ilustrował, komentował wybrany przez uczestnika lub uczestniczkę wiersz Wisławy Szymborskiej. Kolaż może mieć tradycyjną formę plastyczną, ręcznie wykonaną lub może być w formule elektronicznej w stylu fotomontażu.

Nagrodami są gadżety elektroniczne i gry planszowe o łącznej wartości 1500 zł.

Wszystkie szczegóły konkursu opisane są na stronie i w regulaminie http://www.rodm-gdansk.pl/2021/043.php

„Zachęcamy przede wszystkim szkoły i nauczycieli do zainteresowania się konkursem” – przekonuje Maciek – „To fantastyczna okazja do oddania hołdu wspaniałej poetce w tak ważną dla naszej kraju rocznicę.”

Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz Stowarzyszenia Morena.