» Śniadanie z Europe Direct Gdańsk, czyli o restarcie punktu i Szkolnych Kół Europejskich

Europe Direct Gdańsk ponownie otwiera swe drzwi w siedzibie Stowarzyszenie Morena przy ul. Jaśkowa Dolina 7.

O nowych wyzwaniach, o planach i celach na następne lata będzie można się dowiedzieć podczas konferencji inaugurującej działalność EDG w poniedziałek 27 września o godz. 10:00 w auli Wyższej Szkoły Bankowej.  Mowę wstępną wygłosi Janusz Lewandowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, a uroczystość uświetni debata na temat rozwoju społeczeństwa obywatelskiego z udziałem m.in. Magdaleny Adamowicz posłanki do Parlamentu Europejskiego. Wstęp wolny.

Czym jest punkt Europe Direct Gdańsk? Punkt w Gdańsku jest członkiem sieci Europe Direct w Polsce, która z kolei jest częścią ogólnoeuropejskiej grupy ośrodków. Ich zadaniem jest przybliżanie europejskich zagadnienia mieszkańcom danego regionu i zachęcenie ich do udziału w debatach na temat przyszłości UE. Siecią punktów ED zarządza Komisja Europejska. Koordynatorzy są gotowi odpowiedzieć na każde pytanie dotyczące polityki, programów i priorytetów UE. 

Czym są Szkolne Koła Europejskie? SKE to projekt mający na celu promocję wartości europejskich, mobilności i wiedzy na temat Europy wśród dzieci i młodzieży. W trakcie Kół uczniowie będą mieli szansę poznać Europę od podszewki, uczestniczyć w zajęciach z wolontariuszami  oraz rozwijać swoje umiejętności.

Harmonogram wydarzenia

10:00-10:15 – Oficjalne otwarcie wydarzenia, przywitanie gości, wystąpienie kierownika
punktu EUROPE DIRECT Macieja Fortuny

10:15-10:25 – Podsumowanie ostatnich lat działalności punktu oraz przedstawienie planów na przyszłości (Dominika Wolf i Maciej Fortuna)

10:25-10:35 – Reaktywacja Szkolnych Kół Europejskich- wystąpienie jednego z koordynatorów projektu z gdańskiej szkoły

10:35-10:45 – Mowa wstępna posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Lewandowskiego

10:45-11:00 – Przerwa na śniadanie

11:00-11:55 – Debata „EUROPE DIRECT- rozwój społeczeństwa obywatelskiego” – Moderator: Maciej Fortuna kierownik EUROPE DIRECT. Prelegenci: 

  • Magdalena Adamowicz – posłanka do Parlamentu Europejskiego,
  • Dominik Łazarz – ekonomista, ekspert ds. UE EUROPE DIRECT przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Rafał Rolka – specjalista ds. Unii Europejskiej, koordynator projektu Let’s Communicate!, Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej”
  • przedstawiciel Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku

Więcej informacji: mf@morena.org.pl

Wydarzenie objęte jest Patronatem Medialnym Gdansk.pl