» „Kolaż dla Szymborskiej” – wyniki konkursu plastycznego z okazji 25-lecia odebrania Nagrody Nobla przez Wisławę Szymborską.

Konkurs został przeprowadzony wśród pomorskich szkół. Wpłynęło ok. 50 prac w formie elektronicznej oraz listownej. Wybór był bardzo trudny z uwagi na wysoki poziom kreatywności młodych ludzi. Organizatorem konkursu był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz Stowarzyszenia Morena. Poznaj zwycięzców konkursu i ich prace.

Ideą konkursu była popularyzacja twórczości Wisławy Szymborskiej wśród młodzieży, a zadanie konkursowe polegało na uhonorowaniu twórczości poetki poprzez stworzenie ilustracji w postaci kolażu nawiązującego do jednego z utworów Wisławy Szymborskiej.

Finalnie Komisja wybrała najlepsze prace, stąd wyniki konkursu „Kolaż dla Szymborskiej” przedstawiły się następująco:

1. MIEJSCE – Magdalena Jurewicz – „Dłoń”

2. MIEJSCE – Maja Królikowska – „Kot w pustym mieszkaniu”

3. MIEJSCE – Amira Zamarayeva – „Chmury”

Ponadto wyróżnienia otrzymali Rita Cavalieri za pracę „O Leninie” oraz Olga Rusek za pracę „Widok z ziarnkiem piasku”. Nagrodami były gadżety elektroniczne, gry planszowe oraz zestawy upominkowe od organizatora.

Do konkursu przystąpiło  49 uczestników z całego Pomorza. Swoje kolaże przysłały zarówno całe klasy, jak i twórcy indywidualni. Były to kolaże w formie elektronicznej, ale także stworzone ręcznie z wycinków prasowych, materiałów papierniczych czy krawieckich. Wszystkie zgodnie z założeniem nawiązywały do wybranego wiersza Wisławy Szymborskiej. Konkurs był skierowany do uczennic i uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz do młodzieży ze szkół średnich.

“Wybór zwycięzców był naprawdę trudny. Przyszły bardzo różnorodne prace wykonane różnymi technikami i wszystkie wpisujące się w ideę konkursu. – mówi Dominika Wolf, przewodnicząca komisji konkursowej z ramienia RODM-u- “Wzięliśmy pod uwagę kreatywność oraz jak najlepszą ilustrację wybranego wiersza. Jednakże pragnę podkreślić, iż każda praca naprawdę była wyjątkowa. Myślimy, że sama Wisława Szymborska byłaby dumna z wysiłków naszej pomorskiej młodzieży”.  

Przypominamy, iż Szymborska była pasjonatką kolaży lub „wyklejanek” – jak je nazywała. Zaczęła je tworzyć w latach 70 i do końca życia powstało ich kilka tysięcy, najczęściej w formie pocztówek. Twórczość poetki była bardzo lakoniczna, oszczędna, ale przesiąknięta głębokimi myślami, z trafnymi komentarzami współczesnego świata. Poetka bawiła się kontrastem, podkreśleniem detalu i czyniła to z dużą dozą samokrytycyzmu i dystansu. W kolażach znalazła kolejną okazję do ilustrowania swoich myśli, równie oszczędnie i precyzyjnie. To kompozycje słów i obrazów połączone w sposób dowcipny, ironiczny, zaskakujący i nieoczywisty.

Kolaż pochodzi od francuskiego słowa „coller”, czyli przyklejać, naklejać – jest to technika artystyczna, która pozwala wykorzystywać praktycznie dowolny materiał i łączyć go z innymi w kompozycje, naklejać na płótno lub papier. Można również w kolażach wykorzystać tradycyjne techniki plastyczne (farby, kredki, ołówek).

“Mamy nadzieję, że dzięki temu konkursowi pokazaliśmy inną twarz naszej noblistki i zachęciliśmy młodych ludzi do twórczości plastycznej na podstawie poezji Szymborskiej. – podkreśla  Dominika Wolf – “Nasz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku jest dla szkół korzystnym partnerem jeśli chodzi o edukację na temat stosunków międzynarodowych w sferze kultury, nauki i biznesu. Konkurs był przykładem tego jak możemy tę edukację wdrożyć.

Jeśli chcesz współpracować z RODM?  Zajrzyj na  http://www.rodm-gdansk.pl/

1. MIEJSCE – Magdalena Jurewicz – „Dłoń”

2. MIEJSCE – Maja Królikowska – „Kot w pustym mieszkaniu”

3. MIEJSCE – Amira Zamarayeva – „Chmury”

Wyróżnienia Rita Cavalieri za pracę „O Leninie” i Olga Rusek za pracę „Widok z ziarnkiem piasku”