» Stowarzyszenie Morena w walce z COVID-19

Podsumowanie realizacji zadania pt. „Wsparcie działań NGO, grup i obywateli – centrum magazynowo-koordynacyjne w Gdańsku” w ramach Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania Skutkom COVID-19 w terminie od 27-04-2020 r. do 30-11-2020

Zadanie zostało sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności.

Od samego początku pandemii, Stowarzyszenie Morena zaangażowało się we wsparcie organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, wolontariuszy, podejmujących aktywności pomocowe skierowane dla pracowników służb medycznych i placówek opiekuńczych, jak również mieszkańców Gdańska i okolic. To właśnie w siedzibie organizacji, przy ul. Jaśkowa Dolina 7, toczyła się główna fabuła akcji #ngosySZYJĄMASKI, nagrodzonej w ramach konkursu Aktywni w Mieście. Przez kilka miesięcy funkcjonowało centrum dystrybucyjno-magazynowe, w którym odbywała się koordynacja szycia i transportu maseczek i środków ochrony osobistej.

Dzięki finansowej dotacji możliwa była nie tylko kontynuacja wsparcia realizowanego przez pierwsze dwa miesiące, ale nawet jego poszerzenie.

„Udostępnialiśmy nasze sale (oraz infrastrukturę) na potrzeby magazynowania materiałów do produkcji maseczek, przyłbic, do ich dystrybucji oraz do dystrybucji środków czystości, na spotkania koordynacyjne akcji pomocowych oraz wspieraliśmy naszymi zasobami personalnymi. Usytuowanie centrum w dzielnicy Wrzeszcz, niejako na skrzyżowaniu głównych ciągów komunikacyjnych Trójmiasta, sprawiło, iż łatwo było do nas dotrzeć – odebrać paczki, odebrać materiały do szycia, zostawić uszyte maseczki, fartuchy. Łącznie przez kilka miesięcy przewinęło się przez centrum ok. 500 wolontariuszy (kierowcy i koordynatorzy dystrybucji).” – mówi Adam Niemkiewicz, prezes zarządu.

W każdą środę i piątek wolontariusze podczas swoich dyżurów wydawali maseczki lub je odbierali, liczyli, pakowali, przygotowywali zestawy materiałów do szycia, jeździli do wolontariuszy szyjących maseczki, fartuchy, ale także przyłbice oraz środki czystości. Dzięki dobrej logistyce i rozpoznaniu potrzeb wszystkie te rzeczy sprawnie docierały do seniorów, osób potrzebujących, pracowników, wolontariuszy, mieszkańców i pacjentów.

Gdzie docierały maseczki i fartuchy? 

Fundacja Młodorośli, Regionalne Centrum Wolontariatu, Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Szpital Polanki, Hospicjum im. Dutkiewicza, Szpital Gdańsk-Południe, Pomorskie Centrum Reumatologiczne, SP ZZOZ Miejska Stacja Pogotowia PR w Sopocie, SP Pogotowie Ratunkowe w Pruszczu Gdańskim, Centrum Urologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, Szpital MSWiA, Hospicjum Elbląskie im. dr Oli, Szpitale Copernicus, Radiologia UCK, Klinika Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży, Oddział Intensywnej Terapii Noworodka i Neonatologia, Kardiochirurgia UCK , Centrum Integracji Społecznej w Osówku, UCMMIT, Fundacja dla Rodziny (Domy dziecka), Szpitale Pomorskie Chemoterapia, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny, Chirurgia Plastyczna UCK, Szpitale Pomorskie, Przychodnia Jasień, Fundacja Rodzinny Gdańsk, Hospicjum Pomorze Dzieciom, UCK GDANSK Klinika nefrologii i transplantologii, Dobronosze, GKO (Biskupia górka ,żaglowa,mostowa), Akcja Korona z głowy, Gdańska Spółdzielnia Socjalna, Fundacja Marcus, DPS w Browinie, Spółdzielnia Socjalna „ciekawa”, SPOT Gdynia, Stowarzyszenie Niewidomych Cywilnych Ofiar Wojny, Fundacja Forum, klub seniora SILVER, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Dar w Jantarze, Polski Związek Emerytów i Rencistów, IV LO w Gdańsku, Szpitale Tczewskie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie, DPS Pelplin, DPS Damaszka, Stowarzyszenie EDUQ dla lokalnych DPSów i schronisk, DPS Siostry Palontynki, Polski Związek Emerytów i Rencistów, DPS Ostoja, Fundacja Sprawni Inaczej.

Koordynatorzy i wolontariusze korzystali z całego zaplecza techniczno-sanitarnego jakie im oferowała siedziba Stowarzyszenia: kuchnia i jadalnia, pomieszczenia do pracy indywidualnej, na spotkania zespołów. Udostępniony został potrzebny sprzęt biurowy – laptopy, drukarki, kserokopiarka, łącznie z materiałami papiernicze i do wysyłki, środki czystości i higieny. Do dyspozycji był oczywiście Internet dla ducha, a dla ciała: kawa, herbata, cukier, mleko, woda, napoje, soki, ciastka, owoce, czasem obiady.

Podczas realizacji zadań, zapewniliśmy wszystkim dostęp do środków do dezynfekcji (płyny, rękawiczki). Wskazani pracownicy byli wyznaczeni do dezynfekcji pomieszczeń oraz sprzętu. Braliśmy aktywnie udział w zbieraniu informacji przez infolinię o potrzebujących wsparcia, rekrutowaliśmy wolontariuszy dzięki naszym kanałom dotarcia do młodzieży licealnej i ponadpodstawowej” – wyjaśnia Magdalena Jabłońska, koordynatorka akcji.

Równie ważne było wsparcie w zakresie dostarczenia materiałów do szycia z hurtowni szwalniczych z centralnej Polski oraz rozwożenie tychże po regionie. Dzięki wykorzystaniu samochodów stowarzyszenia zaoszczędzono dużo czasu i pieniędzy, gdyż wykorzystując firmy przewozowe,  wydłużyłoby się oczekiwanie na dostawy oraz wzrósłby koszt. Przez cały okres realizacji zadania rozwożone były po całym Pomorzu potrzebne materiały do wyrobu maseczek, fartuchów, przyłbic, jak i gotowe wyroby do oddziałów terenowych akcji (Trójmiasto, Lębork, Słupsk, Sztum, Malbork, Wejherowo, Kwidzyn).

Efekty realizacji zadania:

– ponad 50 dni dyżurów do odbiorów, wydawania, liczenia, pakowania materiałów bezpieczeństwa osobistego (od 3 do 8 osób w tym samym czasie)

– ponad 40 dni dyżurów telefonicznych na infolinii

– ponad 50 dni wolontariatu kierowców

– ponad 12 dni zakupów i zdobywania materiałów (np. do maseczek), wymiany między organizacjami np. gumka za flizelinę, części do przyłbic itd.

– 2-3 samochody w akcji

– 3 piętra siedziby stowarzyszenia dostępne dla koordynatorów (300 m2)

– ponad 28 tys. maseczek

– ponad 30 organizacji pozarządowych współpracujących i wspieranych

W ramach współpracy koordynowaliśmy działania razem z wieloma podmiotami, z którymi także wymienialiśmy się pozyskanymi materiałami, kontaktami z m.in. : Fundacja „Nielada Historia”, Fundacja 3maliny, Regionalne Centrum Wolontariatu, Fundacja AID Ratunek, Fundacja Mewka, Spółdzielnia Socjalna Zeroban, Fundacja Kobiety Wędrowne, Fundacja Planet4Generation, Gdyńskie Centrum Zdrowia, GCOP – Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych, Fundacja Pokolenia, Warsztat Na Patencie, Tczewscy Kurierzy Rowerowi, Spółdzielnia Lodziarska Jasna, Spółdzielnia Socjalna „Heca”, Kociewska Spółdzielnia Socjalna, Kreatywnie zakręcone, Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie, Dom Kultury w Subkowach, Stowarzyszenie „Pomoc za Jeden Uśmiech”, Fundacja Edu-Art., Fundacja Damy Radę, Fundacja Mapa Obywatelska, Centrum Organizacji Pozarządowych, Projekt Lokalna Fundacja Filantropijna, Spółdzielnia Socjalna ,,Sercem do Ludzi ”, KGW ”Dąbrówczanki”, Stowarzyszenie Junona

Galeria zdjęć