Czas na Młodzież! - podsumowanie - Stowarzyszenie Morena

15 i 16 maja spotkaliśmy się z dziećmi i młodzieżą z gdański szkół w ramach Targów Czas Na Młodzież! Każde z nich miało szansę na udział w warsztatach rozwijających kompetencje. Pierwszego dnia AmberEXPO odwiedzili najmłodsi, a drugiego klasy od 7 wzwyż. Była to również świetna okazja do zaprezentowania aktywnie działających Gdańskich Kół Zainteresowań! Uczestnikom przygotowaliśmy warsztaty m.in. z robotyki, gdzie mogli poznać podstawy programowania robotów. Dużą popularnością wśród uczniów cieszyły się zajęcia przygotowane przez Szkolne Koła Planszówek. Gdzie uczestnicy poznali tajniki dotyczące tworzenia gier planszowych lub mogli w nie pograć. Czym byłyby Targi bez Szkolnych Kół Pierwszej Pomocy HOPR? Jako atrakcję tego Koła należy wymienić m.in. jakże ważne poznanie zasad RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa), czy oglądanie od środka karetki pogotowia ratunkowego. A wszystko to w rytmach hitu lat 70. Stayin’ Alive. O gorącą atmosferę podczas wydarzenia zadbał Klub Sportowy Movement. Podczas ich warsztatów uczestnicy poznali podstawy parkour (rodzaj aktywności fizycznej, polegający na jak najszybszym i bezpiecznym pokonywaniu przeszkód, przemieszczeniu się z punkt A do punktu B). Dzięki wolontariuszom z European Voluntary Service uczestnicy mogli ‘podróżować’ po Europie oraz dowiedzieć się w jaki sposób mogą spełnić swoje marzenia o podróżach. Zostając w tematyce warsztatów europejski warto wspomnieć o Szkolnych Kołach Europejskich. Tutaj uczniowie mieli niesamowitą okazję uczestniczenia w lekcji rówieśniczej i zapoznać się z zasadami Debaty Oksfordzkiej. Nasze warsztaty nie mogłyby się oczywiście odbyć bez zajęć z ćwiczeń kompetencji miękkich. Za tą część odpowiadali m.in. Wojewódzki Urząd Pracy, uczniowie ze Szkoły SOiO Conradinum, Szkolne Koło Media Cube z IX LO oraz liderzy współpracujący ze Stowarzyszeniem Morena od wielu lat. Dzięki tym zajęciom uczestnicy mieli szansę rozwinąć swoje kompetencje takie jak: praca w grupie, organizacja czasu, komunikacja. W tym roku zupełną nowością były warsztaty z design thinking przygotowane przez specjalistów ds. Karty Młodzieżowej (dowiedz się więcej o Karcie Młodzieżowej).
Pierwszego dnia odwiedzili nas przedstawiciele instytucji samorządowych. Vice Prezydent Piotr Kowalczyk przywitał wszystkich uczestników i otworzył Targi. Dziękujemy za przybycie p. Adam Krawiec ( Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego), p. Dorota Granoszewska-Babiańska ( Kierownik Referatu aktywizacji zawodowej i społecznej,  Departament Edukacji i Sportu, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego), p. Aleksandra Kulik (Kierownik projektów, Gdańskie Centrum Profilaktyki i Uzależnień) oraz p. Agnieszka Chomiczuk (Z-ca Dyrektora ds. wsparcia środowiskowego ,Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie).
Równie ważnym elementem Targów było głosowanie na najlepszy biznesplan Spółdzielni Uczniowskich. To właśnie uczestnicy Targów mogli głosować na wybraną przez siebie Spółdzielnię. Poniżej przedstawiamy wyniki.

SZKOŁY PODSTAWOWE:

I miejsce – Ob CZAJ shop, Szkoła Podstawowa nr 72 im. Obrońców Westerplatte w Gdańsku

II miejsce – Ciasteczkowy Potwór, Szkoła Podstawowa nr 72

III miejsce – Marchewka i Spółka, SP nr 56 w Gdańsku

 

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE:

I miejsce – JECO – Eco Jewellery, Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

II miejsce – Tęczowe Bąbelki, VIII Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Gdańsku

III miejsce – P R I N T U I, VIII Liceum Ogólnokształcące

 

Łącznie w Targach wzięło udział 2000 osób! Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom oraz uczestnikom za przybycie i czynny udział w warsztatach! Koniecznie zarezerwuje sobie końcówkę września br. – widzimy się podczas 5. edycji Targów Czas Na Młodzież 24 i 25 września!

Patronat: