» CZAS NA MŁODZIEŻ – PODSUMOWANIE

W dniach 24 i 25 września 2018 roku odbyła się 5. edycja Targów Czas na Młodzież – Warsztaty Wymiany Doświadczeń, którego organizatorem było Stowarzyszenie Morena. W wydarzeniu uczestniczyli  uczniowie z 36 gdańskich szkół podstawowych i liceów. Przeprowadzono ponad 700 godzin warsztatów i aktywności, podczas których swe kompetencje rozwijało blisko 11 tysięcy uczestników. Było to największe wydarzenie edukacyjne w Polsce realizowane w partnerstwie Miastem Gdańsk oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Celem Targów CZAS NA MŁODZIEŻ – Warsztatów Wymiany Doświadczeń było zachęcenie uczniów do uczestnictwa w kilkudziesięciu różnych warsztatach
i aktywnościach rozwijających kompetencje oraz umiejętności. Oferta dotyczyła szkoleń edukacyjnych, artystycznych, rozwojowych oraz ratowniczych. W każdej godzinie odbywało się jednocześnie 36  różnych aktywności trwających po 50 minut. Każda z klas wzięła udział w trzech różnych warsztatach. W pierwszym dniu targi odwiedzili uczniowie klas 1-6 szkół podstawowych, a drugiego dnia ich starsi koledzy z klas 7-8 oraz z 3 klas gimnazjum oraz liceów gdańskich.

Istotnym punktem w programie była promocja działalności gdańskiej aktywnej młodzieży, która zaprezentowała ciekawe inicjatywy oraz innowacyjne propozycje realizowania własnych pomysłów ramach kół zainteresowań oraz Spółdzielni Uczniowskich.

Targi Czas na Młodzież to  wspaniała inicjatywa nie tylko dla młodych ludzi. Z perspektywy osoby dorosłej oraz matki, tego rodzaju przedsięwzięcia pokazują jak kreatywną młodzież mamy w naszych szkołach. Prezentowane na targach kółka zainteresowań, spółdzielnie uczniowskie, oferta spędzania wolnego czas, to ciekawy obraz działalności i zaangażowania  „youngersów”. Z punktu widzenia Pracodawców Pomorza na szczególną uwagę zasługują spółdzielnie uczniowskie w szkołach ponadpodstawowych. To przecież pierwszy krok  w kierunku biznesu.” – skomentowała Małgorzata Lipska z ramienia zrzeszenia Pracodawców Pomorza – „Wszystkie te podmioty łączy wspólny łańcuch DNA z ewidentną przewagą genu przedsiębiorczości. Rozwijanie  kompetencji związanych z przedsiębiorczością, biznesem, zarządzaniem  u młodych przedsiębiorców to bardzo ciekawe wyzwanie dla „pomorskich rekinów biznesu”. 

W dobie wirtualnej rzeczywistości oraz przewagi życia online, organizatorów ucieszyła popularność zajęć przygotowanych przez Szkolne Koła Gier Planszowych, podczas których uczestnicy mogli m.in. poznać tajniki tworzenia realnych gier planszowych oraz sami stworzyć założenia do własnej gry. Mocnym punktem programu były zajęcia w ramach Szkolnych Kół Pierwszej Pomocy HOPR. Młodzi adepci ratownictwa poznali m.in. zasady opatrywania różnych ran oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jak również  mieli okazję zajrzeć do karetki pogotowia ratunkowego.

W ramach Koła Pierwszej Pomocy, część czasu została poświęcona na tzw. pozorację ran. Są to sztuczne rany, które wyglądają bardzo realistycznie i dzięki temu ćwiczenia pod kątem ich opatrywania jest bliższe rzeczywistości. Wbrew pozorom jest to dość trudna umiejętność, wymaga zdolności artystycznych, i niestety wymaga inspirowania się zdjęciami prawdziwych wypadków” – opowiada Maciej Batorski z SP 2 w Gdańsku – „Podczas targów grupa uczniów pod moim okiem wykonywała dla odważnych uczestników takie rany na ich twarzach, ramionach i kończynach, co cieszyło się bardzo dużą popularnością i mam nadzieję, że uczuliło dzieci na fakt, jak ważna jest pierwsza pomoc. W poprzedniej edycji wystąpiłam z Kołem Gier Planszowych. Taka inicjatywa są bardzo potrzebne również dla nauczycieli, by motywować ich w pracy z uczniami przez cały rok i móc pokazać efekty na targach.”

Uczestnicy rozwijali swe kompetencje językowe i obywatelskie podczas zajęć z wolontariuszami z European Voluntary Service, którzy poruszali kwestie wielokulturowości oraz specyfiki Unii Europejskiej. Szkolne Kółka Europejskie zaprosiły chętnych dyskutantów do uczestnictwa w debatach oksfordzkich. Zorganizowano również kilka szkoleń z kompetencji  miękkich, które są coraz bardziej pożądane przez współczesny rynek pracy. Dzięki profesjonalistom
z Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz trenerom współpracującym ze Stowarzyszeniem Morena od wielu lat, uczestnicy dostali szansę rozwinięcia swych kompetencji
w takich obszarach miękkich jak: praca w grupie, organizacja czasu, komunikacja werbalna i niewerbalna, tworzenie kampanii społecznych, wybór ścieżki kariery, edukacji morskiej. Nie zabrakło także zajęć bardziej ruchowych, jak parkour, ścianka wspinaczkowa czy rolki.

Podczas Targów ogłoszone zostały wyniki na najlepsze spółdzielnie uczniowskie. Nagrody rozdano w poszczególnych kategoriach:

szkoły podstawowe

I miejsce w kategorii ZYSK – Marchewka i Spółka, SP 56

I miejsce w kategorii EFEKTYWNOŚĆ – MiszMaż, SP 4

I miejsce w kategorii PROMOCJA I MARKETING – Ciasteczkowy Potwór, SP 72

szkoły ponadpodstawowe

I miejsce w kategorii ZYSK – Decoupage DDKW, Szkoły Ekonomiczno-Handlowe

I miejsce w kategorii EFEKTYWNOŚĆ – JECO, Zespół Szkół Łączności

I miejsce w kategorii PROMOCJA I MARKETING – Time To Work, Zespół Szkół Łączności

Niezwykle ważne dla moich uczniów było pokazanie im co robią ich rówieśnicy, jak potrafią wykorzystać swoje umiejętności, założyć prawdziwe przedsiębiorstwo
i zarabiać. Z ciekawością przyglądałam się inicjatywom innych szkół, miałam także okazję porozmawiania z innymi nauczycielami na temat wspierania młodzieży.”
powiedziała Ewa, nauczycielka z jednego z liceów – „Bo faktycznie czasami wystarczy im zaufać, delikatnie poprowadzić i zostawić dużą swobodę twórczą. Na tym etapie najważniejsze co możemy zrobić, to dać im poczucie, że traktujemy ich poważnie. Mam nadzieję, że moja klasa się zainspirowała i w następnej edycji wystąpią jak wystawcy.”